A Fidesz-frakció reakciójában elismételte az ilyenkor szokásos, a konkrét felvetést nem érintő kommunikációs paneleit. Eszerint azok beszélnek a gázárról, akik azt ígérték, nem lesz gázáremelés (ezt a szocialisták valójában nem örökre értették), majd a háromszorosára emelték az árát (ez közelíti a valóságot, de a gázár alapjául akkor szolgáló nemzetközi olajár ennél jóval nagyobb mértékben nőtt). A szocialisták kormányzásának ideje alatt a magyar emberek - fizetésükhöz képest - Európa legmagasabb gázárát fizették. (Ez szintén nem igaz.) A Fidesz rezsicsökkentést hajtott végre: 25 százalékkal csökkentette a lakossági gáz, a távhő és az áram árát. (Ez közelít a valósághoz, de a nemzetközi árak azóta több mint felükre estek.) Ezzel a családok átlag évi 170 ezer forintot takaríthatnak meg - írják.
(Az adat pártfüggetlen forrása nem ismert.) A rezsicsökkentés bevezetése óta a rezsihátralékok 40 százalékkal, a szolgáltatásból kikapcsolt lakossági fogyasztók száma pedig mintegy 30 százalékkal csökkent. (Ez ismét csak bűvészkedés az adatokkal: a szocialisták közlése szerint a díjhátralékosok száma már a Fidesz kormányzása idején, 2012-ben tetőzött. Azóta ugyan mértek csökkenést és emelkedést is, a szint még mindig messze nem esett a 2002-2010 közötti baloldali kabinetek alattira.) Ha a szocialistákon múlna, eltörölnék a rezsicsökkentést és hagynák, hogy Brüsszel és a multik döntsenek arról, mennyit fizessenek a magyar családok - véli a Fidesz. (Ez ellent mond annak, amiről a szocialisták az elmúlt évek során eddig kilenc, a kormánykoalíció által lesöpört törvényjavaslata tanúskodik.) A Fidesz szokásos kommunikációs fordulatai közül ugyanakkor kikerült, hogy Magyarországon az EU-n belül a második legalacsonyabb a gázár. E pozíciót ugyanis elvesztettük.
További rezsicsökkentés „nincs napirenden”
A Fidesz a 2014-ben befejezett rezsicsökkentés óta rendszeresen kibújik a nemzetközi árak érvényesítését célzó kérdések megválaszolása elől. A kérdező pocskondiázása, illetve az értelmetlen „rezsicsökkentés-fenntartás” kifejezés ismételgetése mellett legjózanabb pillanataikban is csak arra szorítkoztak, hogy "vizsgálják a lehetőségeket". Amikor az olajárak csúcsra jártak, a Fidesz – mindennemű bizonyítékok nélkül – a gázszolgáltatás akkor még külföldi tulajdonosait rendszeresen „luxusprofit”-váddal illette. Mióta viszont az azóta államivá vált gázszolgáltatásban az időközben leesett nemzetközi energiaárak és a szinten maradó hazai gázárak miatt ténylegesen százmilliárdos luxusprofit gyűlik, a témáról hallgatnak. A forró kását a tavalyi törvénymódosítás során is csak kerülgették: Aradszki András KDNP-s energiaügyi államtitkár az állami luxusprofitot „árszabályozásból adódó elszámolási különbözetnek” keresztelte el. A szintén érthetetlen törvényszöveg az „elismert gázár és az árbevétel különbségéről” beszél. Az állami gáznagykereskedő kiegészítő mellékletében a közel nulláról hirtelen ötvenmilliárdra ugró mérlegtételt nemes egyszerűséggel a törvényparagrafus számával indokolja.
Lázár János kancelláriaminiszter a tegnapi kormányinfón ehhez képest újságírói kérdésre jóval egyértelműbben fogalmazott. Eszerint további rezsicsökkentés „nincs napirenden”.
Marnitz István